inte inloggad

Nyheter

SM, medlemsmöte och många på träningen

Vilken sommar det har varit! På JKK har det varit fullt ös. Kanotskolan var fullanmäld liksom motionssektionens paddelkurser och det har varit många förfrågningar om att hyra kanot. Nu har tävlingssäsongen äntligen dragit igång och vi har hunnit vara med på ungdoms-SM i maraton och SM för seniorer. SM Seniorer i Hofors Helgen den 22-23 […]

Läs mer
29 augusti, 2020

Ordet är ordförandens

Hej alla medlemmar! Hoppas ni har en bra kanotsommar i dessa annorlunda tider. Här kommer några rader från mig som ordförande. Fantastiskt att ha fått förtroendet av er i min hjärteklubb där jag har lärt mig paddla, lärt mig ta ansvar och haft möjligheten att utvecklas till min fulla potential. Jag tillträdde som ordförande precis i brytpunkten […]

Läs mer
13 juli, 2020

Intresset för kanotsporten stiger i takt med temperaturen

  Efter en lite svalare vår har sommaren visat sig (i alla fall i några dagar) och vi ser genast hur intresset för kanotsporten stiger lika snabbt som temperaturen. Sista prova-på-paddlingen blev full, vi har fullt på kanotskolan i två av tre veckor hittills och det kommer många förfrågningar om att hyra kanoter. Vi har […]

Läs mer
13 juni, 2020

Stötta vår klubb genom Hemmavinsten

Det har knappast undgått någon att även idrotten drabbas hårt av Corona. Uteblivna arrangemang gör att vi tappar inkomster, pengar som är oerhört viktiga för att vi ska kunna hålla igång vår verksamhet. Samtidigt blir det sannolikt ännu svårare att få in sponsorpengar, eftersom många företag också har det tufft ekonomiskt dessa tider. Därför vänder […]

Läs mer
17 maj, 2020

Fredrik Schill blir ny huvudtränare

Jönköpings kanotklubb har som vision att vara Sveriges bästa kanotklubb med representanter i landslag och en hög nivå på den dagliga träningsverksamheten från ungdom till senior. Som ett steg på vägen har styrelsen i mars 2020 beslutat att under en prövoperiod 1 maj – 31 oktober 2020 arvodera en huvudtränare. Tanken är att detta ska […]

Läs mer
7 maj, 2020

Hänt sen sist

  Det var ett tag sen det kom ut någon månadsinformation från styrelsen och sen dess har det hunnit hända flera saker. Den 25 februari genomförde vi ett årsmöte där Sofia Paldanius valdes till ny ordförande och vi fick även lite nya styrelseledamöter invalda. Styrelsen består nu av:Sofia Paldanius – ordförandePer Snarberg – sekreterareBjörn Granberg […]

Läs mer
20 april, 2020

Information kring Coronaviruset

  Paddelträning utomhus är en mycket bra aktivitet i dessa tider. Som svensk kanotklubb följer vi Svenska Kanotförbundets specifika rekommendationer som utgår från Folkhälsomyndighetens och Riksidrottsförbundets råd. Följande riktlinjer gäller på Jönköpings Kanotklubb från och med den 23 mars 2020 tills annan information delges: Allt för att vi ska undvika att bli smittade eller sprida […]

Läs mer
23 mars, 2020

Information från styrelsen sep 2019

Nu är årets kanot säsong över och vi har plockat upp startgrindar och bojar på rocksjön tillsammans med HKK. Det har varit ett fantastiskt kanot år med bra resultat av kanotister och vi har anordnat två tävlingar på rocksjön en regatta i maj och NM i aug, så stort tack till alla er som hjälpt […]

Läs mer
29 september, 2019

Stort tack och grattis till alla prestationer under SM 2019

Som ordförande i Jönköpings kanot klubb så är jag väldigt stolt över alla er som har deltagit under SM både som tävlande och funktionärer, vilka resultat vi har presterat totalt blev det 18 medaljer och flera av er har presterat fantastiska resultat även att det kanske inte alltid blir medalj eller final så sträck på […]

Läs mer
21 juli, 2019

Kanot SM 2019

Första dagen på SM började med en medalj Silver K1 2500 m D16🥈 Luise Sackbrook Under 2:a dagen på årets SM så tog JKK ytterligare tre medaljer Silver K1 200 m H16🥈 Viktor Larsson Brons K4 200m H16 🥉🥉🥉🥉 Viktor LarssonPetter HellebladVictor SkageröOskar Milton Guld K2 200 m D22 🥇🥇 Greta HellebladAnnika Andersson Dag 3 […]

Läs mer
17 juli, 2019

Månadsbrev juni 2019

Det var nu ganska länge sedan jag skrev till er medlemmar och det finns givetvis många orsaker till det och ett är att det händer mycket i klubben som tar tid av oss medlemmar. Vilken vår och försommar vi har haft känns som det gått fort men vi har gjort massor på klubben både gällande […]

Läs mer
23 juni, 2019

Paula Sackbrook samt Fredrik Karlsson uttagna till senior landslaget i kanot

Under tisdagen publicerade kanotförbundet vilka som har tagit ut för att representera landslaget det var flera kanotister som visade framfötterna de inledande tävlingshelgen i Jönköping vilket resulterat i ett ytterligare en seniorlagsuttagning, till den internationella regattan i Brandenburg. Ett yngre lag med mycket framtidspotential visades upp där nu Fredrik och Paula skall visa vad de […]

Läs mer
15 maj, 2019