inte inloggad

Nyheter

Information kring Coronaviruset

Paddelträning utomhus är en mycket bra aktivitet i dessa tider. Som svensk kanotklubb följer vi Svenska Kanotförbundets specifika rekommendationer som utgår från Folkhälsomyndighetens och Riksidrottsförbundets råd. Följande riktlinjer gäller på Jönköpings Kanotklubb från och med den 23 mars 2020 tills annan information delges; Allt för att vi ska undvika att bli smittade eller sprida smittan […]

Läs mer
23 mars, 2020

Status Bastu

Tisdag den 22 oktober öppnar vi bastun efter renoveringen Har du frågor kontakta Tyrone Ferm

Läs mer
17 oktober, 2019

Information från styrelsen sep 2019

Nu är årets kanot säsong över och vi har plockat upp startgrindar och bojar på rocksjön tillsammans med HKK. Det har varit ett fantastiskt kanot år med bra resultat av kanotister och vi har anordnat två tävlingar på rocksjön en regatta i maj och NM i aug, så stort tack till alla er som hjälpt […]

Läs mer
29 september, 2019

Stort tack och grattis till alla prestationer under SM 2019

Som ordförande i Jönköpings kanot klubb så är jag väldigt stolt över alla er som har deltagit under SM både som tävlande och funktionärer, vilka resultat vi har presterat totalt blev det 18 medaljer och flera av er har presterat fantastiska resultat även att det kanske inte alltid blir medalj eller final så sträck på […]

Läs mer
21 juli, 2019

Kanot SM 2019

Första dagen på SM började med en medalj Silver K1 2500 m D16🥈 Luise Sackbrook Under 2:a dagen på årets SM så tog JKK ytterligare tre medaljer Silver K1 200 m H16🥈 Viktor Larsson Brons K4 200m H16 🥉🥉🥉🥉 Viktor LarssonPetter HellebladVictor SkageröOskar Milton Guld K2 200 m D22 🥇🥇 Greta HellebladAnnika Andersson Dag 3 […]

Läs mer
17 juli, 2019

Månadsbrev juni 2019

Det var nu ganska länge sedan jag skrev till er medlemmar och det finns givetvis många orsaker till det och ett är att det händer mycket i klubben som tar tid av oss medlemmar. Vilken vår och försommar vi har haft känns som det gått fort men vi har gjort massor på klubben både gällande […]

Läs mer
23 juni, 2019

Paula Sackbrook samt Fredrik Karlsson uttagna till senior landslaget i kanot

Under tisdagen publicerade kanotförbundet vilka som har tagit ut för att representera landslaget det var flera kanotister som visade framfötterna de inledande tävlingshelgen i Jönköping vilket resulterat i ett ytterligare en seniorlagsuttagning, till den internationella regattan i Brandenburg. Ett yngre lag med mycket framtidspotential visades upp där nu Fredrik och Paula skall visa vad de […]

Läs mer
15 maj, 2019

Nya klubbkläder

Vi har nu tagit in en ny kollektion av kläder från craft som vi skall kunna ha i flera år På hemsidan under paddla och profilkläder hittar ni de plagg som vi har tagit in samt priser och beställningsformulär. Under följande två veckor kommer ni kunna prova kläderna nere på klubben från ca 16.30 och […]

Läs mer
25 april, 2019

Medlemsinformation april 2019

Medlemsinformation april 2019 Då är det snart dags för årets första kanottävling men innan dess finns det en hel del jobb som behöver göras på vår klubb Lördagen den 13 april har vi arbetsdag på klubben mellan kl 10-14. Vi skall städa våra lokaler, lägga i bryggor mm Lördagen den 27 april så är det […]

Läs mer

Kanotskola 2019

Nu är det att anmäla sig till åretskanotskola Mer information finns under paddling och kanotskola på vår hemsida

Läs mer
8 april, 2019

Prova på paddling samt motionspaddling

Vi har nu planerat in 4 datum för prova på paddling 27 maj, 10 juni, 19 aug samt 2 sep mer information finns på hemsidan under paddling/motion Sedan den 8 maj startar vi vår motionspaddling på onsdagar kl 18.00 Magnus Schälin och Peter Klasson

Läs mer
28 mars, 2019

Månadsbrev från ordföranden

Stort tack för förtroendet att ytterligare ett år få leda arbetet i kanotklubben, tillsammans skall vi göra många roliga saker tillsammans under 2019 och flytta fram vår position som en av Sveriges större kanotklubbar. Den nya styrelsen på plats och vi har haft vårat första styrelsemöte och det känns väldigt bra med dessa personer i […]

Läs mer
15 mars, 2019

Ej betalda medlemsavgifter 2019

28 februari var sista dagen att betala årets medlemsavgifter och fortfarande är det ca 70 medlemmar som inte har betalat årets avgifter vilket är ca 80 000 kr till klubben Titta igenom era inkorgar i mailen om det där finns ett inbetalningskort (gäller er som får bla månadsbrev mm, övriga har fått ett inbetalningskort i […]

Läs mer
5 mars, 2019

Dags att betala medlemsavgiften

I år har vi skickat ut fakturor på medlemsavgiften samt övriga avgifter som kanotplats, träningsavgift mm I första hand har vi skickat ut dessa på email så titta i din inbox om du har fått något faktura så att du inte missar att betala. Har vi ingen mailadress till dig har vi skickat den med […]

Läs mer
21 februari, 2019

Årsmöte 26 februari

I samlingslokalen ligger det nu en pärm med alla dokument inför årsmötet eller så kan ni ladda ner dem från hemsidan och läsa på inför mötet. Stefan Wetter

Läs mer
13 februari, 2019

Månadsbrev januari 2019

Då har vi kommit in några veckor på det nya året och styrelsen jobbar nu med att förbereda årsmötet som är tisdagen den 26 februari kl 19.00. Har ni någon motion eller annat som ni vill ta upp på årsmötet kontakta mig senast den 6 februari så att vi hinner hantera detta innan och få […]

Läs mer
28 januari, 2019

Nu drar vi igång med Yogan

Nu drar vi igång med Yoga på Friskis. Välkommen till Studio Yoga, på Friskis City, Södra Strandgatan onsdagar 19.30, med start 9 januari. Ann-Louise Carlsson, Signes mamma leder oss i ett pass som funkar för alla. Passet är exklusivt för JKK’s medlemmar. 25 platser finns. Friskis har mattor, filtar och ögonkuddar att låna ut. Om […]

Läs mer
4 januari, 2019

Information medlemsavgifter

I början av januari kommer vi nu skicka ut fakturor med medlemsavgifter samt övriga avgifter för 2019. För er som är registrerade med en emailadress så får nu fakturan elektroniskt annars kommer den i pappersformat. Detta är första gången vi gör detta så något fel kan kanske smyga sig in i fakturorna, är det något […]

Läs mer
2 januari, 2019

Nytt låssystem

Som ni vet gick kortläsaren på kanothallen sönder för någon månad sedan och nu har även kortläsaren på baksidan gått sönder så idag har vi börjat arbetet med att byta system samt nya kortläsare. Så just ni kan man inte komma in i kanothallen eller på baksidan med kort.Nyckel till kanothallen finns i kassaskåpet Det […]

Läs mer
28 december, 2018

Månadsbrev

Om du inte får månadsinformationen i din mail så beror det på att vi inte har din mailadress Maila din adress samt mobilnummer till mig på stefan@jonkopingskanotklubb.se

Läs mer
18 december, 2018

Ny hemsida

Vi håller på att konfigurera upp vår nya hemsida Information:Lördag 13 oktober har vi arbetsdag på klubben kl 10.00-14.00 Träning:Tisdag Talavid skolan 17.30-19.00 samling på klubben kl 17.00Torsdag: samling på klubben 17.00, vi tränar 17.30-19.00Lördag 14.30-15.30 simning på Råslätt

Läs mer
9 oktober, 2018