inte inloggad

Nyheter

Nya klubbkläder är redo att beställas

Den nya kollektionen klubbkläder finns nu redo att beställas och det gör man smidigt genom nedan länk, önskar man prova ut storlek så kan man åka upp till Intersport på Asecs och göra detta innan beställning. Blir man medlem i Club Intersport får man ett lägre pris som man ser på sidan. https://team.intersport.se/jonkopings-kanotklubb

Läs mer
3 maj, 2022

Prova-på-paddling

Nu är årets tillfällen för den populära prova-på-paddlingen släppta, det är fyra tillfällen under sommaren 1/6, 15/6, 17/8 och 31/8 och alltid klockan 18:00. Du anmäler dig enkelt genom att skicka ett mail till prova@jonkopingskanotklubb.se och varje tillfälle kostar 300 kronor, invänta bekräftelse innan du betalar. Antalet platser på varje tillfälle är begränsat så vänta […]

Läs mer
26 april, 2022

Säsongsstart för motionspaddling

Nu är det äntligen dags för motionspaddling igen, måndagspaddling har nu blivit tisdagspaddling och den 26 April börjar vi. Börja med motion och avsluta med en stund i bastun, vi ses klockan 17:50 för att vara på vattnet klockan 18:00, välkomna!

Läs mer
12 april, 2022

Gunnar Utterberg har vandrat vidare

Gunnar Utterberg har vandrat vidare. Hans vän Tyrone Ferm har skrivit några ord. Gunnar har lämnat oss. Han avled söndagen den 12/9 i en ålder av 79 år. Personligen har jag många minnen av Gunnar allt sedan hans tävlingsdebut på 50 talet i hamnen i Varberg. Han ramlade i två gånger men tog sig upp […]

Läs mer
18 september, 2021

Ove Emanuelsson, en stor kanotist har vandrat vidare

Ove Emanuelsson har lämnat oss. Han representerade vår klubb fram till och med 1960 då han var med och bildade Tibro Kanotklubb. Han var Sveriges mest framgångsrika C-paddlare och deltog i tre OS. 1960 i Rom tog han (för JKK) en fjärdeplats, i Tokyo 1964 en femteplats, och i Mexiko 1968 blev han åtta. Tillsammans […]

Läs mer
2 juli, 2021

Tillbakablick på sommaren med SM-guld till Victor Skagerö och ett stundande årsmöte

Såhär i vintertider och coronatider som ställer in nästan allt kan det vara trevligt att drömma sig tillbaka till sommaren och allt kul som hände då. Men allt är inte på paus, utan verksamheten på JKK fortsätter med träning, klädförsäljning och ett stundande årsmöte. SM-guld till Victor Skagerö och resten av tävlingssäsongen Ungdoms-SM i Lidköping […]

Läs mer
29 januari, 2021

Årskrönika

Gott Nytt Kanotår Kära Medlemmar! Tack för att ni håller i och håller ut i dessa tider och respekterar rådande restriktioner för att minska smittspridningen. Om alla hjälps åt så kan det snart bli mycket bättre och till och med helt bra en vacker dag. Jag tillträdde som ordförande för snart 11 månader sen. Då […]

Läs mer
21 januari, 2021

Nya restriktioner och regler på grund av coronaviruset

Som vi alla vet så härjar det nya coronaviruset fortfarande och den 18:e december kom regeringen med nyare restriktioner. En av dessa nya var att all onödig kommunal verksamhet och kommunala idrottsanläggningar ska stängas. En annan var att kommersiella aktörer så som gym och butiker ska införa ett maxantal i sina lokaler för att undvika […]

Läs mer
27 december, 2020

Nya regler på klubben efter lokala restriktioner från Region Jönköping

  Bästa medlemmar, Tråkiga omständigheter råder i vår värld och idrotten behöver precis som resten av samhället anpassa sig för att bromsa smittspridningen. Vi följer region Jönköpings senaste restriktioner och från och med torsdag den 5 november 2020 gäller följande på Jönköpings Kanotklubb. Allt är inte nya restriktioner men vi vill ändå påminna om vad […]

Läs mer
5 november, 2020